اخبار

1399/02/27
درخواست تشکل‌های دانشجویی، کارگری، اصناف، اتحادیه‌ها، تولیدکنندگان و اصحاب رسانه از رییس قوه قضائیه:

از جرم مدیران متخلف و سهل‌انگار در زمینه مبارزه با قاچاق نباید گذشت

قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی به همراه جمعی از تشکل‌های دانشجویی، کارگری، اصناف، اتحادیه‌ها، تولیدکنندگان و اصحاب رسانه در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار برخورد قضائی قاطعانه و سختگیرانه با مدیران متخلف و سهل‌انگار در زمینه مبارزه با قاچاق شدند.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور، جمعی از تشکل‌های دانشجویی و کارگری و اصناف، اتحادیه‌ها، تولیدکنندگان و اصحاب رسانه در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار برخورد قضائی قاطعانه و سختگیرانه با مدیران متخلف و سهل‌انگار در زمینه مبارزه با قاچاق شدند.

در متن این نامه آمده است:

جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی

ریاست محترم قوه قضائیه

سلام‌علیکم

با احترام و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان

همان‌طور که استحضار دارید بالاخره گزارش تحقیق و تفحص از عملکرد دستگاه‌های عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس از گذشت حدود 3سال از تصویب آن در تاریخ 23/2/99 قرائت شد.

در خصوص این گزارش چند نکته بسیار مهم وجود دارد:

  1. علیرغم اینکه نمایندگان عضو کمیته تحقیق و تفحص برای تهیه گزارش زحمات زیادی کشیدند و ابعاد مختلف موضوع را بررسی کرده و واقعیات خوبی را جمع‌بندی نموده بودند ولی در قرائت گزارش، مجلس کارنامه بسیار بدی را از خود نشان داد هم با تأخیر بیش از یک سال و نیم قرائت کرد، هم با دست‌کاری گزارش و حذف بخشی‌هایی، آن را تضعیف و هم گزارش را تعدیل کرد و بخش‌هایی از آن را هم قرائت نکرد.
  2. آنچه قطعی است و اختلاف‌نظری در آن وجود ندارد و در این گزارش هم به آن اشاره‌شده تخلفات و کم‌کاری‌ها و ترک فعل‌های مدیران سازمان‌ها و نهادهای عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. نمراتی که در این گزارش به دستگاه‌ها داده‌شده نمایان گر عملکرد بسیار ضعیف آن‌هاست و علت اصلی آن ترک فعل یا اعمال سلیقه مدیران و مسئولان مربوطه است.
  3. کاملاً واضح است، در جنگ اقتصادی تمام‌عیاری که در آن قرار داریم تنها راهبرد موفقیت‌آمیز تقویت اقتصاد از درون است و این مهم با رونق و جهش تولید شدنی است و قاچاق کالا و ارز اصلی‌ترین مانع رونق تولید است. به اذعان بسیاری از کارشناسان، بی‌تردید مبارزه با قاچاق فقط و فقط از طریق اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 92 مجلس شورای اسلامی که بر پایه ایجاد سامانه‌های یکپارچه الکترونیکی استوار است محقق خواهد شد. این مهم نیز در متن گزارش مذکور مورد تائید قرار گرفته است.

لذا بر اساس مسلمات قانونی، عقلی، شرعی و تجربی، قوه قضائیه می‌تواند و باید به موضوع ورود نموده و با سرعت در خصوص نتایج این گزارش اقدامات لازم را انجام دهد. برخورد قضایی قاطعانه و سختگیرانه با مدیران متخلف و سهل‌انگار تصریح‌شده در گزارش، حداقل کاری است که در راستای تحقق شعار سال می‌توان انجام داد.

قطعاً این مدیران در پیدایش آسیب‌های اجتماعی پدیده شوم قاچاق از قبیل بیکاری، اعتیاد، طلاق، خودکشی، بزه‌کاری، به خطر افتادن سلامت و امنیت مردم و... که بخشی از آن زمینه‌ساز حوادث دی 96 و آبان 98 شد، نقش و سهم دارند و از این جرائم سنگین نباید به‌آسانی بگذریم.

ما تشکل‌های دانشجویی و کارگری و اصناف، اتحادیه‌ها، تولیدکنندگان و اصحاب رسانه امضاکننده این نامه عزم خود را برای مبارزه واقعی و مؤثر با قاچاق کالا جزم کرده‌ایم و تا حصول نتیجه مطلوب با همه توان درصحنه خواهیم ماند و دست از پیگیری مطالبات به‌حق مردم برنمی‌داریم.

منتظر و پیگیر دستورات حضرت‌عالی جهت برخورد قاطعانه و عبرت‌آموز با مسئولین متخلف قانون‌گریز و اطلاع‌رسانی اقدامات انجام‌شده هستیم.

با تشکر

امضاکنندگان به ترتیب حروف الفبا:

اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران

بسیج اصناف ، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور

بسیج کارگران و کارخانجات کشور

پایگاه خبری افکار

پایگاه خبری جوان آنلاین

پایگاه خبری جهان نیوز

پایگاه خبری دانا

پایگاه خبری نماینده

پایگاه خبری مشرق

خبرگزاری آنا

خبرگزاری دانشجو

دفتر تحکیم وحدت

دبیرخانه مشترک تشکل‌های صنعتی و صنفی پوشاک(شامل 20تشکل سراسری و استانی)

روزنامه کیهان

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کل کشور

قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی

کانون کارفرمایی استان تهران

مرکز اندیشه و همفکری راهبردی بسیج (ماهر(

معاونت مطالبه گری مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی  

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13