اخبار

1397/05/07

بیانیه سازمان بسیج کارگری کشور خطاب به مجلس شورای اسلامی

در بیانیه سازمان بسیج کارگری کشور خطاب به مجلس شورای اسلامی آمده است: افزایش مناطق آزاد موجب افزایش قاچاق کالا می گردد.

سازمان بسیج کارگری کشور خطاب به مجلس شورای اسلامی بیانیه ای صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

ضمن آرزوی توفیق روز افزون در عمل به وظایف مهم خود و همکارانتان ، همانگونه که مستحضرید شرایط اقتصادی امروزی کشور آنچنان که باید نیست، حجم واردات رسمی و قاچاق به حدی است که تولیدکنندگان را وادار به تعطیلی واحدها و کارگران را بیکار و هزاران زمینه جرائم اجتماعی و معضلات فرهنگی را رقم زده است . عدم کنترل صحیح و مکانیزه مبادی ورودی کالا و بهم ریختگی ساختاری آن که در ماجرای ارزهای دولتی نشانه های آن بصورت رسمی نمایان شد، تلنگری است تا به فکر افزودن این مبادی نباشیم و تا زمانی که این ساختار اصلاح نشده است دست به ریسک جدید زدن موجب خسران خواهد بود. این سازمان با نگاه به تاریخچه و گزارش اقدامات و عملکرد مناطق آزاد موجود، افزودن برآنها را بی ثباتی در اقتصاد و باعث خدشه بر امنیت شغلی کارگران شریف می داند و از هیئت رئیسه محترم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار عدم تصویب این لایحه می باشد.

ازجمله مواردی که آسیب و نقص مناطق آزاد فعلی می توان نام برد:

- در جذب سرمایه داخلی و خارجی ناموفق عمل شده است و به گفته خود مسئولان این هدف محقق نشده است.

- آسیب به تولیدکنندگان و کارگران به علت رقابت نابرابر با شرکت ها مناطق آزاد به دلیل معافیت های فراوان که قرار بود کالایشان را به خارج صادر کنند نه داخل 

- ایجاد شرکت های صوری فراوان که قاچاق را برای سودجویان و دلالان راحت تر و کم هزینه تر کرده است( بنا به اظهار رئیس محترم بازرسی کل کشور) 

- ایجاد بازارچه ها و پاساژهای خرید که متاسفانه فقط اجناس خارجی را به مردم داخل می فروشند و آسیب به شعار حمایت از کالای ایرانی تحت عنوان "کالای همراه مسافر" وارد آورده است. 

- آسیب به کارگران مناطق آزاد به علت عدم شمول قانون کار در این مناطق. 

- واردات کالای مصرفی، لوکس و خروج ارز.

-  زیرساخت های نامناسب برای جذب سرمایه خارجی و تولید محصول

سازمان بسیج کارگری کشور

 

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13