اخبار

1399/02/19

داوطلبان خرید هپکو برنامه گام به گام داشته باشند

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: هر کسی برای قبول مسئولیت سهامداری و مدیریت هپکو پیش می‌آید، باید برنامه گام به گام داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگران و کارخانجات، آیت اله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعی از کارگران و فعالان فرهنگی اجتماعی استان گفت: جریان فرهنگی اجتماعی استان باید برنامه گام به گام برای مدیریت و خودکفایی هپکو را مطالبه کرده و پای آن بایستد و من هم از این مطالبه حمایت خواهم کرد.

وی با تأکید بر لزوم نگاه کلان به مسئله صنعت و کارگری اظهار داشت: حمایت از کارگر نباید محدود به مسائل فردی کارگر باشد، بلکه باید صنایع آسیب‌دیده را احیا کرد. اگر هپکو احیا شود؛ کارگر هپکو هم احیا می‌شود و اگر این صنعت نباشد؛ کارگر هم آسیب خواهد دید. اگر هپکو تولید نداشته باشد؛ هر چه به کارگران پول بدهند مشکلی حل نخواهد شد، بنابراین باید موضوع را کلان دید.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: حرف ما از اول این بود که هپکو را به کسانی واگذار کنید که برنامه داشته و این شرکت را احیا کنند، هر کسی برای قبول مسئولیت سهامداری و مدیریت هپکو پیش می‌آید، باید برنامه داشته باشد. ایمیدرو باید برای مدیریت هپکو برنامه داشته و مدیر لایق و قابل را منصوب کند که برای خودکفایی برنامه گام به گام داشته باشد. جریان فرهنگی اجتماعی استان نیز باید برنامه گام به گام برای مدیریت و خودکفایی هپکو را مطالبه کند.

دری‌نجف‌آبادی افزود: دوستان کارگر در جریان هستند که این موضوع را به سهامدار و مدیران قبلی هم گفتیم اما متأسفانه برنامه آنها برنامه خوبی نبود، من به آن نمره پایین دادم و نتیجه کارشان هم معلوم شد. 

وی ادامه داد: در دوران مسئولیت سردار عبداللهی، ۱۰ جلسه با قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) با موضوع هپکو داشتیم که البته مصوبات این جلسات در دست‌انداز افتاد، چراکه سازمان خصوصی‌سازی برای قرارگاه خاتم شرط کرد که برای خرید هپکو علاوه بر قیمت سهام، باید بدهی‌های دوران سهامداران قبلی را هم بدهید!

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: کشوری که می‌تواند ماهواره و موشک بسازد هپکو را هم می‌تواند بسازد، ما باید ما باید خودمان صاحب فناوری در حوزه تجهیزات و ماشین‌آلات راهسازی شده و خودکفا شویم، این چیزی است که می‌توانیم و خواسته کارگران عزیز هم هست.

دری‌نجف‌آبادی با بیان اینکه ما باید تولیدکننده باشیم، نه نفت‌فروش دنیا؛ تأکید کرد: واردات قطعات و مونتاژکاری با موانع ارزی و تحریم مواجه است‌، لذا باید بر خودکفایی متمرکز شد، صنعت خودروسازی بعد از ۵۰ سال که پیکان از انگلستان و پژو از فرانسه آمد، به این وضع نامناسب دچار شد، چراکه خودمان نیامدیم صاحب فناوری شویم.

وی با بیان اینکه ما دست کارگر را می‌بوسیم، ابراز داشت: از کارگران و فعالان صنعت هپکو خواهش می‌کنم موضوع خودکفایی را با جدیت دنبال کنند، علت مشکلات امروز صنعت و کشاورزی ما وابستگی است، البته واردات هم باید با رعایت شرایط لازم انجام شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی گفت: اساتید دانشگاه‌های استان، کارگران هپکو، متخصصین صنعت و فعالان فرهنگی اجتماعی برنامه تحول در هپکو را طراحی و به بنده ارائه کنند، پیشنهادات شما را در سطح مسئولان عالی نظام پیگیری می‌کنم.

دری‌نجف‌آبادی تصریح کرد: بیش از همه، من از برادران عزیز کارگر حمایت کردم. حتی در ماجرای بستن راه، حامی کارگران بودم تا با آنها برخورد نشود.

وی با اشاره به نامه هفته گذشته خود به معاون اول رئیس‌جمهور و ارائه پیشنهاداتی برای رونق و جهش تولید در هپکو پرداخت و گفت: بهترین راه نجات ما در شرایط فعلی، استفاده از ظرفیت تأمین و تعمیر ماشین‌آلات برای وزارت راه، شهرداری‌ها و شرکت‌های بزرگ عمرانی کشور است. 

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، ادامه داد: در همین راستا توجه به تعمیرات ماشین‌آلات راهسازی به عنوان یک میدان وسیع کاری، بسیار مهم است، تعداد مجموعه‌های فعال در عرصه راهسازی کشور و منطقه زیاد است که می‌توان تعمیرات آنها را انجام داد. پیشنهاد دوم قطعه‌سازی است. این قطعات را هم می‌توان در خود شرکت هپکو و هم در صنایع متوسط و کوچک استان مرکزی و سراسر کشور تولید کرد. 

دری‌نجف‌آبادی افزود: تقویت آرندی، کار بر روی طراحی، قالب‌سازی، مشارکت با سایر کشورها و مهندسی معکوس نیز از دیگر پیشنهادات است.

وی ادامه داد: باید یک بانک اطلاعاتی به روز ایجاد کرد تا بتوان به‌خوبی از ظرفیت‌های استان، کشور و منطقه استفاده و یک «هپکوی ایرانی» ساخت.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تأکید کرد: هنر جریان فرهنگی اجتماعی استان این است که کمک کند تا با روحیه انقلابی هپکوی ایرانی و خودکفا ساخته شود، ما که موشک و ماهواره می‌سازیم، هپکو را هم می‌توانیم بسازیم و در این راه با استعانت از امام علی(ع) با بچه‌های فعال این عرصه دست همکاری می‌دهیم، روز و شب هر کمکی از من ساخته است در خدمت این جریان هستم.

دری‌نجف‌آبادی خطاب به فعالان فرهنگی اجتماعی و متخصصین صنعت استان گفت: برای حل مشکلات هپکو و سایر صنایع استان، هسته‌های فعال انقلابی تخصصی در حوزه صنعت راه‌اندازی کنید، باید فعالان فرهنگی اجتماعی، کارگران، اساتید دانشگاه و شرکت‌های دانش‌بنیان در تعامل با هم با سلسله جلسات کارشناسی و با جمع‌بندی حکیمانه یک برنامه کامل تدوین و هر چه سریع‌تر به بنده ارائه کنند. این برنامه باید در چشم‌اندازهای دوساله، پنج‌ساله و ۱۰ ساله با استفاده از ظرفیت‌های قانونی، با هدف خودکفایی و با توجه به شرایط کشور تنظیم شود تا ما خدمت مسئولان عالی نظام ارائه کرده و پیگیر آن باشیم.

وی گفت: اگر به رهبر معظم انقلاب تعهد بدهیم که هپکو به عنوان صنعت تولید ماشین‌آلات راهسازی طی ۵ سال آینده ۷۰ درصد خودکفا می‌شود؛ هم باعث خرسندی ایشان شده و هم خدمت بزرگی به کشور و خون شهداست.  

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با گرامیداشت یاد شهید طهرانی مقدم، در پایان اظهار داشت: خوشحال شدم شما جوانان غیرتمند را دیدم، هپکو را دریابید تا مثل موشکی افتخار کشور باشد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13