اخبار

1399/12/02
بررسی موانع تولید پوشک بچه در سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور:

دستگاههای میلیاردی تولید پوشک بچه به دلیل کمبود مواد اولیه و قیمت بالای ارز خاک می خورند

جلسه‌ بررسی موانع تولید پوشک بچه در محل سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور با حضور تولید کنندگان این حوزه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور، در چند ماه اخیر وضعیت قیمت پوشک دچار نابسامانی‌های متعدد شده است و گرانی بی سابقه‌ای داشته است. گرانی بیش از حد این محصول و عدم توانایی کنترل قیمت‌ها توسط مسئولین تا آنجا بالا گرفت که حتی مقام معظم رهبری هم در این باره تذکر دادند.

مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود در ۱۳ آبان ۹۹ با اشاره به مشکل گرانی پوشک و اجناس دیگر، این گرانی‌ها را "گرانی‌های بی‌دلیل و بدون استدلال" توصیف کردند و از دستگاه‌ها خواستند با مدیریت هماهنگ، این مشکلات را از جلوی پای مردم بردارند. پیش‌تر نیز مقام معظم رهبری در دیدار اعضای هیئت دولت در سال ۱۳۹۷ درباره کمبود پوشک فرمودند: "البتّه حالا من دو مورد را هم یادداشت کرده‌ام اینجا که یک مواردی هم هست که بحث سودطلبی نیست که بگوییم برای سودطلبی، این آدم -مفسد اقتصادی- این کار را کرده، [بلکه]خرابکاری است. مثلاً فرض بفرمایید شما می‌بینید ناگهان در تهران یا در شهر‌های بزرگ، پوشک بچّه کمیاب میشود! این اتّفاق افتاده، واقعی است، این به‌عنوان فرض نیست؛ آخر پوشک بچّه؟ این مردم را عصبانی میکند دیگر! طرف مقابل -دشمن- میخواهد مردم عصبانی بشوند از دستگاه دولتی و دستگاه حکومت؛ این یکی از راه‌هایش است؛ پوشک"

با توجه به گرانی پوشک و تاکید‌های چند باره‌ی مقام معظم رهبری بر این موضوع، جلسه بررسی مشکلات و موانع پوشک بچه با حضور سردار رعیتی فرد مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور، مهدی حسینی فر"شرکت ماریناسان"، محمد کاظم زرین قلم"شرکت پنبه ریز"، محسن خلیلی "شرکت پارس چیچک آراز" و اعظم محمدی "فرآورده‌های بهداشتی هیبروفیل شمال" برگزار شد.

سردار رعیتی فرد طی سخنانی در این جلسه با اشاره به تحقیقات میدانی بسیج در این حوزه، گفت: خوشبختانه در حوزه تولید پوشک ظرفیت‌های بالایی داریم. حوزه پوشک دغدغه‌ای است که باید با دید باز به آن بپردازیم و چالش‌های موجود در این زمینه را پوشش دهیم. ما به دنبال رفع موانع تولید در حوزه‌ی پوشک هستیم.

وی با اشاره به راهبرد کلی بسیج افزود: درواقع ما قصد تصدی گری نداریم و به عنوان بسیج کارگری در صدد کمک به شرکت‌های تولید کننده هستیم. باید پیگیری‌هایی در زمینه تامین مواد اولیه برای تولید کنندگان صورت بگیرد. با شرایط تغییر نرخ ارز تامین مواد اولیه به مشکل خورده است.

رعیتی فرد گفت: بعضی از شرکت‌های پتروشیمی برای کاهش وابستگی و تولید پودر جاذب اعلام همکاری کرده اند. ما در صدد آن هستیم که دغدغه‌ی تولید کنندگان را کمتر کنیم. انشالله با وزارت صمت پیگیری‌های مشترکی انجام خواهیم داد.

گفتنی است که تولید کنندگان حاضر در جلسه دغدغه‌هایی داشتند و به مسائلی نیز پرداختند که مسائل اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و سیاسی جزئی از صحبت هایشان بود. صحبت‌ها وگلایه‌های این تولید کنندگان را در ادامه‌ی این گزارش آورده ایم.

افزایش قیمت پوشک به کاهش نرخ ازدواج و زاد و ولد منجر می شود

مهدی حسینی فر نماینده شرکت ماریناسان طی سخنانی در این جلسه گفت: قیمت مواد اولیه پوشک در طی سال اخیر حدود ۳۰۰ در صد افزایش داشته است. این مسئله علاوه بر ضرر اقتصادی برای تولید کنندگان، توانایی خرید مردم را هم کاهش میدهد.

وی افزود: افزایش قیمت پوشک تبعات زیاد و مهمی دارد. کاهش فرزند آوری و کاهش نرخ باروری از این تبعات هستند. اگر نرخ باروری کاهش پیدا کند؛ در آینده با کاهش نیروی کار جوان مواجه خواهیم شد و این در دراز مدت معضل مهمی خواهد بود.

دستگاه‌ها ۲۴۰ میلیاردی در حال خاک خوردن هستند
محسن خلیلی مسئول شرکت پارس چیچک آراز نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: ما دستگاه‌هایی با تکنولوژی روز دنیا وارد کرده ایم که قیمت هرکدام نزدیک به دویست و چهل میلیارد تومان است. اما به دلیل کمبود مواد اولیه نمی‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم و سرمایه‌های ما در حال خاک خوردن هستند.

وی افزود: بخشی از مواد اولیه‌ی پوشک که توسط شرکت های ایرانی در بازار عرضه می‌شود، قیمتی بالاتر از جنس مشابه خود در خارج از کشور دارند و به همین علت بخشی از مواد اولیه خود را از کشور های همسایه وارد می‌کنیم.

مسئول شرکت پارس چیچک آراز با اعلام تعطیلی خط تولید خود از روز گذشته، گفت: نوسانات قیمت دلار نمی‌گذارد که ما و شرکت‌های دیگر به تولید ادامه دهیم و مجبور به خاموشی دستگاه‌های خود شده ایم.

مواد اولیه و ارز مهمترین چالش‌های تولید پوشک

در ادامه محمد کاظم زرین قلم مسئول شرکت پنبه ریز و اعظم محمدی از اعضا شرکت فرآورده‌ای بهداشتی هیبروفیل شمال به مابقی معضلات در راه تولید پوشک پرداختند که دغدغه‌های اصلی مابقی حضار هم بود. عدم توانایی در تأمین مواد اولیه، عدم تخصیص ارز تخفیفی به مواد اولیه و ماشین آلات، عدم حضور سرمایه گذار و بحث سرمایه در گردش و.. از جمله این معضلات هستند.

محمد کاظم زرین قلم نیز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تولید کنندگان پوشک در ایران تصریح کرد: مشکل اصلی ما مواد اولیه و ارز است. تولید پوشک با همین روال توجیه اقتصادی برای تولید کنندگان ندارد. اگر مشکل واردات مواد اولیه حل شود ما مسئله‌ای برای تولید پوشک نخواهیم داشت.

در پایان جلسه سردار رعیتی فرد ضمن توجه و پاسخگویی به سئوالات تولید کنندگان به جمع بندی موضوعات مطرح شده پرداخت و گفت: با شرایط تغییر نرخ ارز تامین مواد اولیه به مشکل خورده است. بعضی از شرکت‌های پتروشیمی برای کاهش وابستگی و تولید پودر جاذب اعلام همکاری کرده اند. ما در صدد آن هستیم که دغدغه‌ی تولید کنندگان را کمتر کنیم. انشالله با وزارت صمت پیگیری‌های مشترکی انجام خواهیم داد.

شایان ذکر می باشد سردار رعیتی فرد دیدار های جداگانه ای با مدیران عامل شرکت های پارس حیات (تولید پوشک مولفیکس و ببم) و زرین رویا (تولید پوشک مای بیبی) داشته و در این راستا به بحث و تبادل نظر پرداخته اند.

انتهای پیام/

عکسها : 

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13