اخبار

1397/06/21

شیفت ایثار در نفت پارس برگزار شد

جلوه های ایثار و از خودگذشتگی امروز در صنایع سراسر کشور برای تمام اقشار جامعه ایران به نمایش گذاشته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج کارگری کشور،امروز به همت سازمان بسیج کارگری کشور دژهای قدکشیده میان کارگران و کارفرمایان و همچنین میان بسیج و قشر کارگر فروریخته شد.
امروز بسیج کارگری ثابت کرد که کارگران در تمام ناملایمات عمدی و سهوی در کنار هم بوده و به نفع کشور و مردم عرق ریخته و ایثارگرانه ساعات عمر خود را در طبغ اخلاص گذاشته اند.
نوبت ایثار کارگری طرحی است که امروز/ سه شنبه به صورت سراسری در کشور درصنایع و واحدهای تولیدی به اجرا در آمد که به تبع آن بسیجیان سلحشور کارگری نوبتی از زمان کاری خود را بدون هیچگونه دستمزدی به صورت خودجوش برای کارفرما و تولیدی ها کار می کنند.
طرح نوبت ایثار کارگری بخشی از رزمایش اقتدار عاشورایی محمد رسول الله(ص ) 2 است که از هفته گذشته در سراسر کشور آغاز شده است.
جانشین بسیج کارگری کشور عصرسه شنبه در نشست با مدیران شرکت نفت پارس واقع در منطقه گرمدره کرج و اصحاب رسانه که در حاشیه طرح « نوبت ایثار کارگری» برگزار شد، گفت: وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور ما شامل دو بخش واقعیت ها و آنچه که مردم می بینند، می باشد.
سبحان علی نژاد با اشاره به اینکه واقعیت های اقتصادی که شاخص های اقتصادی همچون تورم، رکود و رشد اقتصادی را بیان می کند، افزود: ولی آنچه که در کشور کف جامعه می بینند واقعیت های اقتصادی نیست.
وی با بیان اینکه زمانیکه حرف از ارزش پول ملی می زنیم با تولید ناخالص ملی ارتباط مستقیم دارد، اظهار داشت: رشد صادرات، کاهش واردات، کاهش عجیب و چشمگیر قاچاق که در پی افزایش دلار اتفاق افتاده، نوسانات اقتصادی را در حالی شاهد هستیم که فکر می کنیم ارزش پول ملی ما 100 درصد کاهش یافته است که این موضوع به عوامل دیگری برمی گردد.
وی موضوع فرهنگ سازی را بحث تکراری ولی اصلی در این خصوص عنوان کرد و گفت: زمانیکه در کشوری به رغم اینکه تولید، کار، تلاش و شاخصه های اقتصادی خوب هست ولی این اتفاق می افتد، برمی گردد به این مساله که ما عادت نداریم در خیلی از جاها با هم باشیم.
علی نژاد افزود: اکنون دشمنان و مخالفین ما و آنانی که نمی خواهند کشور وضعیت خوبی داشته باشد یک جنگ رسانه ای سنگینی را علیه کشور ما راه انداخته اند و تمام مردم را به این سمت می برند که به فردای خودشان امیدوار نباشند.
وی تصریح کرد: این وضعیت باعث می شود که رشد فزاینده تقاضا در کشور شکل بگیرد؛ مثلا زمانیکه می خواهند خودرو ثبت نام کنند یک مرتبه 7 میلیون نفر اقدام به این کار می کنند زیرا نگران این هستند ارزش پول ملی سقوط کرده و باید آن را تبدیل به کالا بکنند.
جانشین بسیج کارگری کشور ادامه داد: در این جریان یک عده هستند که فقط به فکر خودشان هستند و فقط می خواهند احتکار کنند و سکه و دلار بخرند و عده ای هم باید باشند که این سد را بشکنند و بگویند ما می خواهیم برای دیگران کار کنیم و به فکر آنان باشیم.
وی یادآور شد: همچون زمانیکه یک زلزله می آید و همه تلاش می کنند و داشته های خود را برای آنان می فرستند و اکنون شرایط اقتصاد ما چنین شرایطی دارد در حالیکه ما آمده ایم کار کنیم تا دیگران استفاده کنیم.
وی گفت: به همین دلیل بسیج پیشتاز شد تا این صف را بشکند و بگوید که ما به عنوان قشر ضعیف جامعه که همان کارگران هستند حاضریم این صف را بشکنیم و برای دیگران و جامعه کار کنیم.
وی با بیان اینکه فلسفه شیفت ایثار را چنین تعریف کردیم و اصلا به دنبال این نیستیم که چقدر امروز پول جمع شد، افزود: مهم نفس این کار بود که کارگران ما می خواستند پیشگام شوند و به سرمایه دار و بنگاه دار یاد بدهند که در شرایط سخت باید دست دیگران را گرفت؛ برای چی ده ها هزار سکه می خرید انبار می کنید؟ اتفاقی نیافتاده است؛ اگر در کشور تزلزلی به وجود می آید باید به کمک هم از این مسیر عبور کنیم.
علی نژاد اضافه کرد: امروز 45 هزار کارگر در سراسر کشور پیشگام شدند که برای تولید کشور و چرخیدن چرخ اقتصاد کشور کار داوطلبانه انجام دهند و بخشی از این هدف ما را فرهنگ سازی تشکیل می دهد.
وی گفت: ما پیشگام این باید باشیم که رابطه بین کارگر و کارفرما حسنه باشد زیرا لذت بخش است که مدیریت و کارفرما و کارگر به راحتی با هم صحبت می کنند.
وی ادامه داد: وضعیت ذاتی بسیج کارگری این است که در کارخانجات پیشگام باشد تا فرهنگ سازی چنین رفتاری صورت بگیرد زیرا کارفرما، کارگر و دولت سه گانه ای هستند که درد و دل هایی دارند که باید طرف مقابل بداند و اگر هرکدام جداگانه ساز بزنند اتفاقی نمی افتاد.
علی نژاد بیان کرد: ما به عنوان حلقه اتصال این سه گانه در تلاش برای کمک هستیم این ها در مسایلی همچون حقوق و دستمزد و دیگر مشکلات به هم نزدیک شوند که این سه طرف اگر با هم باشند اتفاقی خوب را رقم بزنند.
جانشین بسیج کارگری کشور افزود: در بسیج کارگری طی 7 سال اخیر با خیلی چیزها جنگیدم تا به این نقطه برسیم که باید یک هسته ای در دل جامعه کارگری و کارفرمایی باشد که اراده کند دیگران را با خودش همراه کند و در خیلی جاها مدیران ما دوست دارند چنین جمع هایی داشته باشند ولی پیدا نمی کنند.
وی اظهار داشت: بسیج بهترین هسته ای هست که انسجام یافته و با تمام وجود پای کاراست و همکاری می کند تا این تفکر نهادینه شود زیرا سلامتی که در بسیج هست می توان به راحتی به آن اعتماد کرد تا برنامه ها را پیش ببرد.
وی با اشاره به اینکه بعضی از کارخانجاتی که امروز این طرح را اجرا کردند عایدات این ساعات کاری را صرف مناطق محروم می کنند، گفت: نفس این کار بسیار تاثیرگذار است که در این شرایط بد اقتصادی هم دل و هم جهت باشیم.
وی افزود: در طول 6 سال گذشته بیشترین درگیری ها را همچون تهدید، تعطیلی کارخانجات و اخراج، اقتصاد جامعه کارگری تحمل می کردو اقشار دیگر کمتر آسیب دید ولی زمانیکه سال 90 با این نگاه جدید در بسیج کارگری وارد شدیم که بسیج را تخصصی کنیم یعنی اگر کارگری جایی کار می کنند اگر می خواهد کار بسیجی کند باید در کارخانه خودش انجام دهد ماموریت های بیرونی را کاهش دادیم و گفتیم سنگر کارخانه است، با موفقیت روبرو شدیم.
علی نژاد ادامه داد: ما در بسیج کارگری بر این اعتقاد هستیم که اگر کسی این سنگر را ترک کند باید توبیخ شود که نتیجه آن این شد که تعداد 69 هزار بسیجی کارگر در سال های اخیر علیرغم تمام مشکلات و تهدیدات به بیش از 400 هزار نفر برسدزیرا هم مدیران کارخانجات و هم کارگران این نگاه را بیشتر قبول دارند که باید در کارخانه خود تاثیرگذار باشند.
وی با اشاره به اینکه امروز ما جنگ سخت نداریم و سنگرمان اینجاست و هر چه بیشتر تلاش کنیم و بهتر تولید کنیم بسیجی تر هستیم، افزود: امروز برای حمایت از کالای ایرانی باید تولید کنندگان کالای با کیفیت تولید کنند تا از مردم توقع خرید داشته باشیم.
وی تاکید کرد که با بحث افزایش قیمت ارز بهترین فرصت را به دست آورده ایم تا تولید کنیم زیرا واردات مقرون به صرفه نیست و باید تولید داخل را حمایت کنیم به همین منظور باید واردات مواد اولیه، گمرک و بروکسی های داخلی را کاهش دهیم تا تولید کننده ما تولید کند.
جانشین بسیج کارگری کشور افزود: امروز رزمایش در تولید کنندگان ما است زیرا در شرایطی که دلار گران می شود تولیدکنندگن باید خودشان را نشان دهند.
وی اظهار داشت ما در طول این 6-5 ساله اخیر مشکلات کارخانجات را به اندازه ی کافی رصد کردیم شاید دولت هم به اندازه ما این کار را نکرده است.به طوریکه بیش از 70 درصد مشکلات کارخانجات ما مشکلات بین بخشی همچون مالیات، بیمه، سود بانکی، مواد اولیه و... است که این موارد ربطی به آمریکا و تحریم برای انبار کردن کالاها و گران فروشی ندارد.
علی نژاد اضافه کرد: طرح شیفت ایثار کارگری در استان البرز نیز توسط 2 هزار کارگر بسیجی در 30 کارخانه به اجرا درآمد.

***دژ بین بسیج و همکاران را خراب کردیم
خدری، فرمانده پایگاه بسیج شرکت نفت پارس نیز در این نشست گفت: تلاش فراوان و جلب اعتماد همکاران توانستیم دژ به وجود آمده بین بسیج و همکاران را پاک کنیم.
وی بیان کرد: ما در تمام ناملایمات کنار هم بودیم و از آنچه که به نفع سیستم و بهره وری بود استفاده کردیم.
وی افزود: ما نشان دادیم که آنانی که در نوک حمله و در مناطق عملیاتی بودند یک روزی برمی گردند و می بینند که پشت جبهه چه کسانی بودند و امروز شاهد فرارسیدن آن روز هستیم.
وی اظهار داشت: کارگران بسیجی و آنانی که در بدنه تولید هستند، بارزترین نیروهایی هستند که عاشقانه برای کشور کار کردند تا نظام از هم نپاشد.
خدری گفت: ما بر این اعتقادیم که هر کسی که در تولید موثرتر باشد بسیجی تر است و این ها افرادی هستند که گمشان کرده بودیم و بسیج قبل از آن دست رد به سینه شان می زد.
وی افزود: ما در بسیج شرکت نفت پارس هر جایی که نیاز بود کمک کنیم در کنارشان بودیم و ما را به یک راهی برد که باید با هم باشیم و این همه با هم بودن ما را به کجا رسانده در حالیکه در این تنگناها دیگران چه وضعیتی دارند.
خدری اظهار امیدواری کرد که نحوه عملکرد این پایگاه درسی برای دیگر پایگاه ها باشد.
در ادامه این نشست جانشین بسیج کارگری کشور، رئیس بسیج کارگری استان البرز و خبرنگاران از فعالیت کارگران و طرح شیفت ایثار شرکت نفت پارس بازدید کردند.

ایرنا
انتهای پیام /*

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13