گزارش/گفتگو

1393/05/02
موهبتي به نام "تحريم"؛ قدرتي به نام "ايران"

موهبتي به نام "تحريم"؛ قدرتي به نام "ايران"

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران، تحریم یکی از راهبردی‌ترین حربه‌هایی است که غرب همواره پس از شکست در سیاست‌های خود علیه سایر کشورها بکار گرفته اما اعمال تحریم از سوی دشمنان ملت ایران هیچ‌گاه نتیجه‌ای را برای آنان در‌بر نداشته، ادعایی که تاریخ بارها آن را به اثبات رسانده است.

 

تاریخچه تحریم علیه ایران:

نخستین تحریم جامع علیه ایران در دوران معاصر، تحریم انگليس علیه ایران در واکنش به انتخاب دکتر محمد مصدق به وزارت بود که هدف ملی‌سازی صنعت نفت را دنبال می‌کرد.

اولین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران در زمان نخست وزیری محمد مصدق و به منزله واکنش علیه ملی شدن صنعت نفت ایران صادر شد گویی هر زمان که ملت ایران به دنبال احقاق حقشان بودند با مقابله پرخاشگرایانه استکبارگران مواجه شده‌اند.

آمریکا در سال ۱۹۸۰  نیز در واکنش به تسخیر لانه جاسوسی خود در تهران تحریم‌های اقتصادی وسیعی را علیه ایران وضع کرد.

 

در طول جنگ تحمیلی نیز غرب و شرق در اتحادی شوم با هدف اصلی نابودی نظام اسلامی ایران، سیاست اعمال تحریم را دنبال کردند اما با هوشیاری ملت و درایت رهبری توطئه‌های آنان به شکست انجامید.

در سال ۱۹۹۵، بیل کلینتون رئیس‌جمهور وقت آمریکا‌ به وضع تحریم‌هایی عليه كشورمان اقدام کرد که به موجب آن شرکت‌های نفتی آمریکایی از سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز ایران منع شده بودند همچنین روابط بازرگانی با ایران نیز به طور یک‌جانبه قطع شد.

 

دور جدید تحریم‌ها:

پس از شکل‌گیری موج بیداری اسلامی در جهان و الگوگیری دیگر ملت‌ها از ایران و پیشرفت‌های خیره‌کننده کشورمان در دستیابی به آخرین فناوری‌های روز مانند فناوری‌های نانو، هسته‌ای، فضایی و... غرب که از دستاوردهای علمی و سیاسی ایران به شدت بیمناک بود پس از شکست در انواع توطئه علیه نظام ایران از جمله حمایت از فتنه 88، تجهیز و حمایت تروریست‌هایی چون ریگی و... آخرین حربه خود یعنی تحریم علیه ملت ایران را در پیش گرفت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد همواره طي سال‌هاي 23 دسامبر 2006 برابر با 2 دی 1385، 24 مارس 2007 برابر با 4 فروردین 1386، 3 مارس 2008 برابر با 13 اسفند 1386 به صدور قطعنامه‌های 1737،1747،1803 و همچنین قطعنامه 1835 به منظور وضع تحریم هایی علیه دولت و ملت ایران کرده است.
این تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران برگرفته از فصل هفتم منشور سازمان ملل هستند که در آن صحبت از «تهدید و یا نقض صلح در جهان» به میان آمده‌ اما صدور این قطعنامه‌ها عليه کشورمان از سوي شوراي امنيت سازمان ملل در حالی صورت گرفت که برای هیچ یک از اين اقدامات نمی‌توان ادله قانونی را متذکر شد و ادعاها و اقدامات مندرج در قطعنامه های شورای امنیت کاملا در مغایرت با حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد هستند.

13 اسفند 1386؛ 3 مارس 2008
سالگرد صدور قطعنامه 1803 شورای امنیت علیه ایران با فشار آمریکا و کشورهای اروپایی 

 

با فشار آمریکا و کشورهای اروپایی، قطعنامه شماره 1803 علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

این قطعنامه از اعضا خواست هنگام ارائه ضمانت‌نامه، اعتبارنامه یا بیمه‌نامه برای شرکت‌های ایران هوشیار باشند و همکاری خود را با بانک‍‌های ایرانی فعال در خاکشان، داوطلبانه محدود کنند.

قطعنامه 1803 همچنین اعضا را مکلف کرد همکاری خود را با بانک‌های ملی و صادرات به دلیل آنچه تسهیل مالی برنامه اتمی و موشکی ایران و سازمان‌های تروریستی منطقه خوانده شد، قطع کنند.

 به موجب این قطعنامه، 13 فرد ايراني و 12 شرکت ایرانی، مشمول توقیف دارایی و منع سفر شدند.

این قطعنامه همچنین به اعضا اجازه داد در صورت داشتن دلیلی معقول، محموله‌های هوایی و دریایی را که مقصد یا مبدأ آنها ایران بوده، بازرسی کنند. 

 

قطعنامه 1803 شورای امنیت سازمان ملل حاوی این بندهاست:

- دارایی‌های 13 شرکت ایرانی و 13 فرد توقیف می‌شود.
- فروش مواد با کارکردهای دوگانه نظامی و غیرنظامی به ایران ممنوع می‌شود.

- پنج مقام ایرانی حق سفر ندارند.

- اکیدا از دولت‌ها خواسته می‌شود که پشتیبانی مالی خود از موسسات تجارت کننده با ایران را قطع کنند، محموله‌های وارد شده و خارج شده از ایران را بازرسی کنند و فعالیت‍های دو بانک ایرانی را مورد بررسی قرار دهند.
- از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد که آیا ایران به درخواست تعلیق غنی‌سازی اورانیوم تن داده است یا نه و اگر نه، تحریم‌های بعدی بیشتری در راه خواهد بود.

 

اشخاص و شرکت‌های مشمول تحریم:

علایی(که در مدیریت مونتاژ و مهندسی سانتریفیوژها دخالت دارد)‌

فدایی آشیانی(که در تولید کربن آمونیوم اورانیل و مدیریت مجموعه غنی‌سازی اورانیوم نطنز دخالت دارد)

رضایی آشتیانی(از مقامات ارشد اداره اکتشافات و استخراج معادن سازمان انرژی اتمی ایرانAEIO

بختیار( که در تولید مگنزیوم با غنای 99 و 9 دهم درصد دخالت دارد)

بهزاد( بخاطر دخالت در تولید اجزاء دستگاه‌های سانتریفیوژ)

اسلامی( رئیس موسسه تحقیقاتی و آموزشی صنایع دفاع)

حسینی(از مقامات سازمان انرژی اتمی ایرانAEIOکه در پروژه رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک دخالت دارد)

کریمی ثابت(رئیس شرکت انرژی نوین که در قطعنامه 1747(2007) از وی نام برده شد)،

مهاجرانی(به خاطر دخالت در مدیریت تأسیسات تبدیل اورانیوم)UCF(اصفهان)،

نقدی(معاون سابق تحقیقات لجستیک و صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در تلاش‌ برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده توسط قطعنامه‌های 1737 و 1374 شورای امنیت سازمان ملل متحد دخالت داشته است)

نوبری(که در مدیریت مجموعه غنی‌‍سازی نطنز دخالت دارد)

رشیدی(به خاطر دخالت در فعالیت‌های مربوط به غنی سازی در نطنز)

سلیمانی(مدیر عملیات حفاری اورانیوم در معدن اورانیوم ساغند)

 

پیوست: (II) الف) افرادی که نام آنها در قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل متحد ذکر شده است:

 

قنادی(معاون AEIOدر بخش تحقیقات و توسعه)

آقاجانی( رئیس مرکز‌آزمایشی غنی‍سازی سوخت PFEPدر نطنز)، عسگرپور(مدیرعامل اراک).

ب) افرادی که نام آنها در قطعنامه 1747 شورای امنیت سازمان ملل متحد ذکر شده است:
صفدری(مدیر تأسیسات غنی سازی نطنز)،

رحیمی(رئیس مرکز تحقیقات و تولید سوخت اتمی اصفهان که بخشی از شرکت تولید و تهیه سوخت هسته‌ای سازمان انژری اتمی ایران است و در فعالیت‌های غنی‌سازی مشارکت دارد).

پیوست:(III)

شرکت ابزار برش کاوه( به خاطردخالت در تولید اجزای دستگاه‍های سانتریفیوژ)

شرکت‌های بازرگانی تجارت توانمند سکال  و شرکت‌های سیستم سکال( این شرکت تابعه سعی کرده بود برای نهادی که در قطعنامه 1737 به آن اشاره شده محصولات حساسی را خریداری کند)

شرکت الکترونیکی صنام( زیرمجموعه صنایع هوافضای وزارت دفاع)

AIO(که در برنامه موشک‍های بالستیکی ایران دست دارد)

کارخانجات صنعتی ماشین های دقیق(IFP)

کارخانه کاربردی آکا- زیرمجموعه سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع)

AIO(که برای تهیه برخی تجهیزات مورد استفاده قرار می گرفته است)

جابربن حیان (آزمایشگاه متعلق به AEOIفعال در فعالیت‌های چرخه سوخت هسته‌ای)

شرکت صنعتی جوزا(زیرمجموعه سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع)، AIO(که در برنامه موشک‌های بالستیکی ایران دخالت دارد)

صنایع متالورژی خراسان( زیرمجموعه صنایع مهمات‌سازی)، به وزارت دفاع ایران وابسته است این گروه در تولید اجزاهای دستگاه های سانتریفیوژ شرکت دارد،

شرکت تولیدی باطری نیرو(این شرکت زیرمجموعه سازمان صنایع دفاعی ایران است وظیفه آن ساخت واحدهای برق برای ارتش ایران از جمله سیستم‌های موشکی است)

صنایع انرژی پیشگام( درساخت تأسیسات تبدیل اورانیوم اصفهان مشارکت داشته است)

شرکت تهیه تجهیزات ایمنی SEP( زیرمجموعه سازمان هوافضای وزارت دفاع AIOکه در برنامه موشک‌های بالستیک ایران دست دارد)

شرکت تماس، در فعالیت های مربوط به غنی‌سازی شرکت دارد، تماس یک نهادی است که 4 شرکت تحت پوشش آن تأسیس شده‌اند یکی از آنها در زمینه استخراج اورانیوم، یکی در زمینه کنسانتره و دیگری در زمینه فراوری اورانیوم، غنی سازی و ضایعات آن فعالیت می‌کند.

پس از اعمال دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران، کشورهای ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریم‌های یک جانبه فراتر از قطعنامه تصویب شده را نیز علیه ایران اعمال کردند.

 

آخرین دور تحریم و نتایج آن:

غرب آخرین دور تحریم‌ها را 18 بهمن سال جاری یعنی 3 روز قبل از برپایی راهپیمایی 22 بهمن در جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد تا به زعم خود فشار وارده بر مردم، آنان را از حمایت از نظام جمهوری اسلامی منصرف کند اما برگزاری این مراسم با شکوهی بی نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی، پس از گذشت 34 سال از پیروزی انقلاب، شکست پیش‌بینی‌های دولتمردان غربی را مشهود کرد.

از سوی دیگر حجم صادرت و واردات ایران، بررسی رشد شاخص بورس تهران، دور زدن تحریم‌ها از سوی شرکت‌های بزرگی مانند "گلین کر" به اندازه‌ای شکست تحریم علیه کشورمان را مبرهن ساخت که رسانه‌های مطرح غربی که همواره دنباله‌رو سیاست‌های دولت‌های خود بودند، در این زمینه لب به اعتراف گشودند.

 

اعتراف رسانه‌های غربی در شکست تحریم علیه ایران:

عناوین زیر بخشی از مطالبی است که در جستجویی ساده در گوگل از اعتراف رسانه‌های غربی درباره اعمال تحریم علیه ایران خواهید دید:

اعتراف سی‌ان‌ان به نتیجه معکوس پروژه تحریم ایران

اعتراف صداي آمريكا به ناتواني تحريم هاي جديد عليه ايران

اعتراف BBCبه افزایش توان هسته‌ای ایران

رویترز تاکید کرد؛ درماندگی و ناتوانی غرب در اعمال تحریمها علیه ایران

شبكه الجزیره انگلیسی در مطلبی با اشتباه و بی نتیجه خواندن سیاستهای خصمانه آمریكا و متحدانش علیه ایران تاكید كرد شكست تحریم های ایران، نزدیك است.

همزمان با مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، شبکه الجزیره انگلیسی در گزارشی نوشت: آمریکا دریافته ‌است اعمال تحریم‌ها علیه ایران، کاملا بی‌اثر بوده‌ و تهران با این سیاست‌ها امتیازی به این کشور نخواهد داد.

 

 جروزالم پست نوشت:"بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اعتراف به اینکه تحریم‌های اقتصادی ایران بی اثر بوده خواستار تشدید تحریم‌ها در بخش های دیگر شد.
«ایهود باراك» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در مصاحبه با پایگاه خبری «دیلی بیست» اعتراف كرد كه اسرائیل انتظار ندارد ایران در برابر این تحریم‌ها سر خم كند.

وزارت انرژي امريکا در گزارش روز شنبه (۶ آبان، ۲۷ اکتبر) اداره اطلاع‌رساني خود هشدار داده است، اعمال تحريم‌هاي نفتي عليه ايران با بيشتر کردن شکاف بين عرضه و تقاضا، منجر به وخامت وضعيت بازار جهاني نفت مي‌شود.

لئون پانیتا وزیر دفاع آمریکا با طرح ادعاهايی مبنی بر اینکه تحریم‌های اعمال شده بر ضد جمهوری اسلامی ایران تاثیراتی زیادی نداشته است، اعتراف کرد که این تحریم‌ها نشانه‌های آشکاری در حال حاضر بر تصمیمات مسولان ایران در پی نداشته است و تحریم های به چشم نیامده است.

بنابر گزارش نیویورک تایمز خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که با وجود تحریم‌های اعمال شده علیه ایران برای محروم کردن آن از نظام مالی جهانی، این کشور همچنان راه‌هایی را برای دور زدن تحریم‌ها پیدا می‌کند.

دیدیر بورکهالتر، وزیر امور خارجه سوییس در دیدار روز پنج‌شنبه خود با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفت که برن مخالف تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13